مجموعه کیمیا شیمی رازی شما را به خرید بهترین محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

مناسب ترین قیمت متانول صنعتی کاربردی در بازار

آنچه در این مقاله میخوانید.....

درباره الکل متانول و تاریخچه آنطرز تهیه متانولواکنش های شیمیایی الکل متانولخالص سازی الکل متانولمسمومیت با الکل متانولکاربردهای الکل متانولانبار کردن متانولحمل و جابجایی متانولبسته بندی الکل متانولقیمت متانول صنعتی
قیمت متانول صنعتی

قیمت متانول صنعتی در بازار به عوامل زیادی وابسته است که یکی از آنها قیمت نفت خام است که در ماه های اخیر افت قابل توجهی داشته است و به تبع آن متانول نیز افت قیمت داشته است.

درباره الکل متانول و تاریخچه آن

الکل متانول که با نامهای الکل متیلیک، متیل الکل، الکل صنعتی و الکل چوب نیز شناخته می‌شود ماده شفاف بی رنگ و فرار است که به صورت خالص با بوی بسیار زننده و تند است که در پتروشیمی ها تولید می شود. درجه خلوص این ماده ۹۹٫۸۵ است که نشان از این دارد که در تولید این ماده می توان به راحتی آن را به خلوص بالا رساند. این ماده ساده ترین نوع الکل است که در صورت مهیا بودن شرایط سوختن یعنی مثلث آتش (ماده اشتعال زا، اکسیژن و حرارت) به راحتی می سوزد و تبدیل به اکسید کربن و آب می شود.

متانول از متابولیسم غیرهوازی گونه‌های زیادی از باکتری‌ها نیز تولید می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که مقدار کمی از بخار متانول در جو وجود دارد. نام الکل متانول از واژه یونانی ایلو به معنای چوب گرفته شده است چرا که برای نخستین بار در سال ۱۶۶۱ الکل متانول از تقطیر مخرب چوب توسط بویل به وجود آمد. و پس از آن مصرف آن به صورت سالانه افزایش چشمگیری داشته است. مصرف این ماده در سال در حدود ۱۲ میلیون تن است که در جهان به عنوان بیست و یکمین ماده پر کاربرد شناخته می شود. در روش تقطیر مخرب چوب تنها دو درصد متانول تولید می شود که به نسبت تولید های تجاری کنونی مقدار بسیار کمی است. متانول خالص را می‌توان از استری کردن آن با اسید اکسالیک و صابونی کردن استر خالص تهیه کرد. می‌توان خالص سازی را با کلرو کلسیم نیز انجام داد. بیشترین میزان مصرف متانول برای تولید فرمالدهید است که حدود ۵۰ درصد از متانول تولیدی صرف تولید این ماده شیمیایی می شود.

مقاله جامع در باره متانول می تواند به شما در کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ماده کمک کند.

طرز تهیه متانول

متانول را می توان از واکنش بین کربن مونوکسید و هیدروژن در دمای ۲۳۰ تا ۴۰۰ درجه سانتیگراد و فشار ۵ تا ۶۰ بار به وجود آورد. روش تهیه متانول در فشار کمتر و با استفاده از کاتالیزورهای اکسیدهای روی، مس و کرومیت طراحی و اجرا شده است. از متانول برای تولید مواد شیمیایی زیادی استفاده می‌شود که یکی از آنها اسید استیک است که ازکربونیل کردن آن می‌توان این ماده را تولید کرد. راه دیگر تولید اسید استیک ترکیب متانول با کربن مونوکسید است.

روش تهیه متانول با کیفیت مرغوب در بازار

واکنش های شیمیایی الکل متانول

این ماده مانند دیگر الکل ها واکنش های خاص الکل ها را داراست. واکنش های مهم این دسته از مواد شیمیایی شامل هیدروژن گیری، هیدروژن گیری اکسیداتیو، تبدیل به فرمالدهید روی کاتالیزورهای نقره یا مولیبدن اکسید آهن، کربن دار کردن و تبدیل به اسید استیک توسط کاتالیزور کبالت یا روبیدیوم، دی متیل اتر در اثر حذف آب با کاتالیزور اسید از متانول می شود.البته واکنش های دیگری نیز می توان از متانول عنوان کرد که می‌توان در مقاله‌ای به صورت جداگانه درباره آن بحث کرد.

خالص سازی الکل متانول

متانول را می‌توان با فرایند تقطیر خالص سازی کرد. بسته به میزان خلوص مورد نظر عملیات تقطیر پیچیدگی خاص خود را دارد. خالص سازی متانول نیازمند دو ستون تقطیر است در حالی که تقدیر خود نیاز به سه ستون دارد. تکنولوژی تقطیر متانول حق امتیازی است و در واقع تقطیر متانول می تواند حالت های مختلفی داشته باشد. تقطیر معمولاً اشکال زیر را داراست: فشار جریان متانول مایع خام که از واحد تولیدی می آید کاهش داده می شود تا گاز حل شده به صورت سیال شود. سپس به انتهای سبک ستون خارج ساز تغذیه می شود تا ترکیبات با نقطه جوش پایین تر از متانول را جدا کند.

خرید انلاین متانول

گاهی اوقات آب به نزدیک قله ستون خارج ساز تغذیه می شود تا فراریت نسبی مواد نهایی سبک را بهبود دهد. مواد در طرح اولیه این ستون به ستون دوم جایی که معمولاً اجزا سنگین‌تر از متانول به صورت جریان جانبی خارج می‌شوند هدایت و آب از قسمت پایه ستون خارج می‌شود. متانول گرفته شده از بالای ستون دوم ممکن است به انبار ذخیره فرستاده شود یا بستگی به درجه خلوص لازم برای تخلیص بیش‌تر به ستون سوم فرستاده شود. مواد سبک و سنگین نهایی معمولاً برای ایجاد گرما سوزاننده یا در جای دیگری بازیافت می شود. بخار لازم برای تقطیر متانول در طرح های جدید با انرژی مصرفی کم تر به طور قابل توجهی کاهش یافته است. در طرح های قدیمی نیاز به بیش از ۲ تن بخار برای هر تن متانول بود در صورتی که طراحی جدید در حدود ۱ تن  بخار نیاز دارند.

مسمومیت با الکل متانول

بیشترین خطر الکل متانول خطر کوری در اثر نوشیدن این ماده است. البته نوشیدن متانول بسته به دوز آن و میزان مصرف می تواند اثرات مختلفی بر انسان بگذارد و فرد به فرد نیز متفاوت است. طبق گزارش های رسیده می‌توان گفت نوشیدن ۲۵ تا ۱۰۰ میلی لیتر متانول سبب مرگ می شود.

علائم مسمومیت با متانول

علائم اولیه مسمومیت با متانول شامل ضعف و خستگی، سردرد، سرگیجه، حالت تهوع، درد شکمی است. حداکثر میزان بخار متانول که کارگران می توانند در طول یک هفته کاری ۴۰ ساعته در معرض آن قرار بگیرند، حدود ppm 200 است. البته هنوز مشخص نیست که در اثر استشمام متانول کوری ممکن است اتفاق بیفتد و یا نه.

کاربردهای الکل متانول

متانول کاربرد های زیادی در تولید مواد شیمیایی دارد که مهمترین آن تولید فرمالدهید و اسید استیک است.  فرمالدهید در تولید رزین های آمین دار و فنلی های استارت پنتا اریتریتول ایزو سیانات و یک گروه مصارف متفرقه به کار می رود.

فروش متانول تهران

مصرف در زمینه‌های آمینی و فنلی بسته به بازارهای مصرف لوازم خانگی و خودرو دارد. این روزها برای ساخت تخته چند لایی، تخته های فشرده، ورقه های پلاستیکی، رزین های ریخته گری و پوشش ها بکار می روند. یکی از مصارف جالب در رو به ‌رشد متانول، کاربرد آن به عنوان افزایش دهنده عدد اکتان بنزین است. متیل بوتیل اتر نوع سوم در اثر واکنش متانول با ایزو بوتیلن به دست می آید. اکسینل مخلوطی از قسمت‌های مختلف مساوی از متانول و بوتیل الکل نوع سوم است و هر دو برای بالا بردن عدد اکتان بنزین بدون سرب به کار می‌روند.

همزمان، مصارف آن را با سرعتی تقریباً ۲۰ درصد سالانه در طی ۱۰ سال آینده رو به افزایش خواهد بود. کاربردهای مهم دیگر متانول در تهیه متیل آمین‌ها، متیل هالید ها است.متانول  به عنوان حلال و عناوین متعدد دیگر در آینده مصرف بسیار زیادی خواهد داشت. این مسئله یکی از دیگر از مصرف آینده متانول کاربرد مستقیم آن در سوخت ها است.  آن را می‌توان به عنوان جانشین برای سوخت دیزل یا بنزینی ارزان کننده بنزین مصرف کرد. از متانول می توان برای تولید بنزین نیز استفاده کرد و تمام این موارد را بررسی و در آینده نزدیک به بهره برداری خواهند رسید.

انبار کردن متانول

متانول را باید در ظروف تمیز و از جنس کربن فولاد ذخیره کرد چرا که اندکی خورندگی دارد. مخازن ذخیره متانول بایستی مجهز به یک شناور سقفی با یک لایه محافظ است گاز بی اثر باشد. تا خروج بخار را به حداقل برساند. چون متانول یک ماده اشتعال پذیر است.

مخازن بایستی با یک دیوار محصور شود و با یک سامانه خاموش کننده آتش مجهز شوند. علاوه بر این باید نمایندگی های عمده و خرده توزیع کننده متانول از تنظیم بخار خروجی به قواعد ایمنی در برابر آتش آموزش دیده باشند.

حمل و جابجایی متانول

تمامی وانت ها کامیون ها و مخازن بارکش ها و بشکه ها بایستی از کربن استیل باشند و قبل از به کارگیری بایستی تمیز و خشک شده باشند. این نکته را باید به یاد داشته باشید که برای بارگیری و تخلیه متانول به هیچ وجه نباید از هوای فشرده استفاده کنید چرا که این ماده بسیار اشتعال پذیر است.

فروش الکل متانول صنعتی

استفاده از پمپ بهتر است اما به کار بردن گاز بی اثر موقع بارگیری یا تخلیه با فشار ضروری است. ظرف بار شده متانول بایستی با برچسب DOT مخصوص مایعات قابل اشتعال مجهز شده باشد. وعلاوه بر این، برچسب اخطار که نشان دهنده قابلیت اشتعال پذیری و سمی بودن این ماده از نیز لازم است علاوه بر این برچسب‌های دیگری نیز بسته به محل جغرافیایی توصیه می شود.

بسته بندی الکل متانول

الکل متانول در گالن های ۲٫۵  و ۲۰ لیتری و بشکه های ۲۲۰ لیتری بسته بندی می شود.

فروش متانول بشکه

البته گالن های ۲٫۵ و ۲۰ لیتری برای مصارف آزمایشگاهی است حال آنکه بشکه های ۲۲۰ لیتری جهت کاربرد در مصارف صنعتی است. نوع بسته بندی روی قیمت متانول صنعتی اثر گذار است.

قیمت متانول صنعتی

قیمت متانول صنعتی در بازار به عوامل زیادی وابسته است اما مهمترین عامل که بر روی قیمت این ماده اثرگذار است قیمت نفت خام و گاز طبیعی است.

قیمت متانول صنعتی
قیمت متانول صنعتی

چون ماده اولیه تولید متانول گاز طبیعی است. با کاهش قیمت نفت خام در ماه های گذشته شاهد نزول شارپی قیمت متانول صنعتی بوده ایم به صورتی که قیمت متانول صنعتی فوب بندرعباس در حال حاضر به حدود ۱۵۰ دلار به ازای هر تن رسیده است.

صادرات متانول ایران
صادرات متانول ایران

قیمت متانول صنعتی را می توان با تماس با مراکز فروش این ماده به سرعت به دست آورد و در صورت نیاز به این ماده می توانید به راحتی آن را با قیمت مناسب خریداری کنید. برای به دست آوردن قیمت متانول صنعتی می توانید به سایت بورس کالا مراجعه کنید. که در آنجا به صورت روزانه قیمت ها آپدیت می شود. البته به یاد داشته باشید که قیمت متانول صنعتی درج شده در سایت بورس کالا قیمت خام متانول است که بایستی مالیات بر ارزش افزوده و هزینه های بسته بندی و ارسال متانول از پتروشیمی به انبارهای شورآباد در تهران و قیمت خود بشکه افزوده شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر  درباره قیمت متانول صنعتی می توانید با کارشناسان شیمی رازی در تماس باشید.

سامان بیگدلی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

مشاور فروش: سامان بیگدلی

راه های ارتباطی:

phone icon شماره تماس: 09129551426

whatsApp icon پاسخگویی واتساپ: کلیک کنید

telegram icon تلگرام: KCHRP@

email icon ایمیل: info@kimiashimirazi.com

مجموعه کیمیا شیمی رازی شما را به خرید بهترین محصولات محصولات پتروشیمی و پالایشی دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید